12ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Θεσσαλονίκης



18 – 21 Οκτωβρίου, αίθουσες ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ & ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ, Αποθήκη Δ'


Το TISFF – Thessaloniki International Short Film Festival δημιουργήθηκε το 2007 και είναι ένα φεστιβάλ με στόχο την προβολή και προώθηση πρωτοποριακών ιδεών και τάσεων, όπως αυτές αποτυπώνονται στις δουλειές νέων δημιουργών του κινηματογράφου από όλο τον κόσμο, οι οποίοι σε μικρής διάρκειας ταινίας (5-45 λεπτών), συμπυκνώνουν και καταγράφουν την πορεία του πλανήτη σε κοινωνικό, πολιτικό ή ερωτικό επίπεδο.
Το TISFF είναι μία σταθερή διαφήμιση της πόλης της Θεσσαλονίκης στον πολιτιστικό χάρτη της Ευρώπης και όχι μόνο. Έχει συμπεριληφθεί στα 44 καλύτερα φεστιβάλ μικρού μήκους του πλανήτη, εκ των οποίων τα 27 είναι ευρωπαϊκά όπως Κάννες, Βερολίνο, Κλαιρμόν – Φεράν, κ.α.. Είναι το μοναδικό ελληνικό φεστιβάλ μικρού μήκους στη λίστα και στα 3 καλύτερα από όλες τις βαλκανικές χώρες. Έχει ταξιδέψει ανά την Ελλάδα (Αθήνα, Πάτρα, Κέρκυρα) αλλά και το εξωτερικό (Μπρίστολ, Βρυξέλλες, Βαρκελώνη, Κεμπέκ, Σμύρνη, Σανταντέρ, κ.α.) παρουσιάζοντας προγράμματα με έργα των νέων Ελλήνων σκηνοθετών.
Το φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού Θεσσαλονίκης και του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.
Φέτος 18 – 21 Οκτωβρίου, στις αίθουσες της αποθήκης Δ' θα προβληθούν 100 ξένες και ελληνικές δημιουργίες, ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει αυτή τη στιγμή παγκοσμίως το μικρού μήκους σινεμά. Στο πλαίσιο του προγράμματος του φεστιβάλ θα γίνουν αφιερώματα στο Δανέζικο κινηματογράφο, σε παραγωγές της Opera National de Paris, στον κινηματογράφο του Καναδά, της Μεσογείου αλλά και του Βελγίου.
Εκτός των προβολών, όπως και πέρυσι, το TISFF στοχεύει στην ενημέρωση και εκπαίδευση του ελληνικού κοινού για τα διάφορα στάδια στην παραγωγή ταινιών μικρού μήκους και για αυτό το λόγο στη φετινή διοργάνωση έχουμε την τιμή να έχουμε μαζί μας το Γιώργο Ζώη που θα μας παρουσιάσει το βραβευμένο του Third Kind και το Γιάννη Οικονομίδη που θα συζητήσει με τους σινεφίλ της πόλης για τη νέα του ταινία “Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς”.
Θα γίνονται 2 τρίωρες προβολές καθημερινά (πλην του Σαββάτου 20/10 που θα υπάρχει μόνο βραδινή) σε κάθε αίθουσα, στις 17.00-20.00 και 20.30-23.30


Τιμές Εισιτηρίων:

3ωρη προβολή: 5 € φοιτητικό : 4 € ανέργων: 0 € ημερήσιο: 7 € τετραήμερο: 20 €


website: www.tisff.eu Facebook: Thess International Short Film Festival

12th TiSFF * 18-21 October 2018

Warehouse D, Port of Thessaloniki

TONIA MARKETAKI Theater

THURSDAY 18/10

PROGRAM Α’ * 17:00

THIRD KIND* Yiorgos Zois * GREECE

32

HECTOR MALOT-THE LAST DAY OF THE YEAR * Jacqueline Lentzou * GREECE

23

DENMARK FOCUS

ATELIER * Elsa María Jakobsdóttir * DENMARK

30

LITTLE DANCER * Nils Holst-Jensan * DENMARK

30

IN A MONTH * Jonas Hjort * DENMARK

30

HALFMAN * MILK * Frederik Louis Hviid * DENMARK

30

PROGRAM Β’ * 20:30

CANADIAN FOCUS

VETERANE * Pier-Philippe Chevigny * CANADA

15

PAUPIERE MAUVE * Gabrielle Demers * CANADA

10

NOTRE FAMILLE * Terence Chotard * CANADA

19

BLACK FRIDAY * Stéphane Moukarzel * CANADA

18

IN YOUR EYES * Helene Fa * CANADA

5

FAUVE * Jeremy Comte * CANADA

17

SILENCE * Gabrielle Mankiewicz * CANADA

17

LA PORNOGRAPHE * Gabrielle Demers * CANADA

11

SQUAD LEADER * Maxime-Claude L' Ecuyer * CANADA

8

LOLA & CLAIRE * Elisabeth Desbiens * CANADA

16

OPERA de PARIS

VIBRATO * Sebastien Laubenbach

7

LES INDES GALANTES * Clément Cogitore

6

MAGIE NOIRE * Fanny Ardant

12

LE FEU AU COEUR * Danielle Arbid

9

LE LAC PERDU * Claude Lévêque

7

MEDEE * Mikael Buch

9

BLUE * Apichatpong Weerasethakul

12

FRIDAY 19/10

PROGRAM Α’ * 17:00

GREEK FOCUS

ARIA * Myrsini Aristidou * GREECE

13

RE-ARRANGEMENT * Emilios Avraam * CYPRUS

9

QUIDNUNC * Harry Ayiotis * GREECE

25

MANEKI NEKO * Manolis Mavris * GREECE

19

37 DAYS * Nikoleta Leousi * GREECE

23

VOURVOUROU * Karina Logothetis * GREECE

22

SMALL WORLD * Lefteris Giannakoudakis * GREECE

18

O.T.C. * Spyros Kopanitsas * GREECE

8

MOLLY 6-8 * Efthymis Miheloudakis * GREECE

19

ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΣ * Antonis Glarosd * GREECE

10

YAWTH * Lida Vartzioti & Dimitri Tsakaleas * GREECE

10

PROGRAM Β’ * 20:30

MEDITERRANEAN FOCUS

BLACK MAMBA * Amel Guellaty * TUNISIA

20

HAPPY TODAY * Gulio Tonincelli * ITALY*UGANDA

17

ROSSO * Antonio Messana * FRANCE

28

KAFENIO KASTELLO * Miguel Ángel Jiménez * SPAIN

19

GRIEF * Alexandra Matheou * GREECE

8

MATRIA * Alvaro Gago * SPAIN

20

LA BUENA NOVELLA * Sebastiano Luca Insinga * ITALY

15

KISMET * Doğuş Özokutan * TURKEY

3

AHORA SEREMOS FELICES * Borja Soler * SPAIN

18

SCRATCH * David Valero * SPAIN

20

SATURDAY 20/10

PROGRAM Α’ * 17:00

CANADIAN FOCUS

VETERANE * Pier-Philippe Chevigny * CANADA

15

PAUPIERE MAUVE * Gabrielle Demers * CANADA

10

NOTRE FAMILLE * Terence Chotard * CANADA

19

BLACK FRIDAY * Stéphane Moukarzel * CANADA

18

IN YOUR EYES * Helene Fa * CANADA

5

FAUVE * Jeremy Comte * CANADA

17

SILENCE * Gabrielle Mankiewicz * CANADA

17

LA PORNOGRAPHE * Gabrielle Demers * CANADA

11

SQUAD LEADER * Maxime-Claude L' Ecuyer * CANADA

8

LOLA & CLAIRE * Elisabeth Desbiens * CANADA

16

OPERA de PARIS

VIBRATO * Sebastien Laubenbach

7

LES INDES GALANTES * Clément Cogitore

6

MAGIE NOIRE * Fanny Ardant

12

LE FEU AU COEUR * Danielle Arbid

9

LE LAC PERDU * Claude Lévêque

7

MEDEE * Mikael Buch

9

BLUE * Apichatpong Weerasethakul

12

PROGRAM Β’ * 20:30

THIRD KIND* Yiorgos Zois * GREECE

32

HECTOR MALOT-THE LAST DAY OF THE YEAR * Jacqueline Lentzou * GREECE

23

DENMARK FOCUS

ATELIER * Elsa María Jakobsdóttir * DENMARK

30

LITTLE DANCER * Nils Holst-Jensan * DENMARK

30

IN A MONTH * Jonas Hjort * DENMARK

30

HALFMAN * MILK * Frederik Louis Hviid * DENMARK

30

SUNDAY 21/10

PROGRAM Α’ * 17:00

MEDITERRANEAN FOCUS

BLACK MAMBA * Amel Guellaty * TUNISIA

20

HAPPY TODAY * Gulio Tonincelli * ITALY*UGANDA

17

ROSSO * Antonio Messana * FRANCE

28

KAFENIO KASTELLO * Miguel Ángel Jiménez * SPAIN

19

GRIEF * Alexandra Matheou * GREECE

8

MATRIA * Alvaro Gago * SPAIN

20

LA BUENA NOVELLA * Sebastiano Luca Insinga * ITALY

15

KISMET * Doğuş Özokutan * TURKEY

3

AHORA SEREMOS FELICES * Borja Soler * SPAIN

18

SCRATCH * David Valero * SPAIN

20

PROGRAM Β’ * 20:30

GREEK FOCUS

ARIA * Myrsini Aristidou * GREECE

13

RE-ARRANGEMENT * Emilios Avraam * CYPRUS

9

QUIDNUNC * Harry Ayiotis * GREECE

25

MANEKI NEKO * Manolis Mavris * GREECE

19

37 DAYS * Nikoleta Leousi * GREECE

23

VOURVOUROU * Karina Logothetis * GREECE

22

SMALL WORLD * Lefteris Giannakoudakis * GREECE

18

O.T.C. * Spyros Kopanitsas * GREECE

8

MOLLY 6-8 * Efthymis Miheloudakis * GREECE

19

ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΣ * Antonis Glarosd * GREECE

10

YAWTH * Lida Vartzioti & Dimitri Tsakaleas * GREECE

10

FRIDA LIAPPA Theater

THURSDAY 18/10

PROGRAM Α’ * 17:00

ALL THESE CREATURES * Charles Williams * AUSTRALIA

13

TRANSITION* Vassiliki Tavla* GREECE

14

VIHTA* François Bierry * BELGIUM

21

CONSTELLATIONS* Anna Maguire * U.K. * CANADA

18

EXODUS * Alkiviadis Papadopoulos * GREECE

10

THE TWO HALVES * Gwenn Joyaux * ARGENTINA

4

ΑΥΡΙΟ ΕΝΤΕΚΑ * Axel Καπόγιαννης * GREECE

3

EXCUSE ME, I'M LOOKING FOR THE PING PONG ROOM * Bernard Wenger * AUSTRIA

23

POMPON GIRL * Adriana Soreil * FRANCE

26

FROM A GREAT HEIGHT * Vlada Senkova * BELARUS

16

ALICE ALWAYS LEAVES * Irene Ganteri * GREECE

19

PROGRAM Β’ * 20:30

KAPITALISTIS * Pablo Munoz Gomez * FRANCE*BELGIIUIM

15

EDEN * Julie Caty * FRANCE

5

PET * Marta Bakri * GREECE

6

SILENT CAMPINE * Steffen Geypens * BELGIUM

15

EMBERS * Stephanos Minoglou * GREECE

11

BONOBO * Joel Aeschbacher * SWITZERLAND

16

RISE OF A STAR * James Bort * FRANCE

19

GO FOR BROKE * Sklavounakis Marinos * GREECE

30

COMMENTS * Jannis Alexander Kiefer * GERMANY

5

THE INVISIBLE HAND OF ADAM SMITH * Slobodan Maksimović* SLOVENIA

15

OB.LIV.E.ION. * Vasilis Arvanitakis * GREECE

6

TWEET – TWEET * Zhanna Bekmambetova * RUSSIA

11

GABRIEL * Oren Gerner * FRANCE

13

ETREINTES * Justine Vuylsteker * FRANCE*CANADA

5

FRIDAY 19/10

PROGRAM Α’ * 17:00

LIGNE NOIRE * Mark Olexa & Francesca Scalisi * SWITZERLAND

11

GUAXUMA * Nara Normande * FRANCE*BRAZIL

14

LUCY * Roberto Gutierres * VENEZUELA

14

MASCARPONE * Jonas Riemer * GERMANY

14

ANIMAL * Jules Janaud & Fabrice Le Nezet * FRANCE

18

THE 4th WALL * Dimitris Gkotsis * GREECE

9

IKU MANIEVA * Isaac Ruiz Gastélum * MEXICO

7

TEX * Jonas Smulders * NETHERLANDS

18

L'ENFANT CHAMEAU * Chabname Zariâb * FRANCE

15

THE BATHERS * Anaïs Le Berre * FRANCE

25

KIEM HOLIJANDA * Sarah Veltmeyer * NETHERLANDS

14

GROS CHAGRIN * Céline Devaux * FRANCE

15

PROGRAM Β’ * 20:30

TEST * Peter Nikoltsos * GREECE

3

TORPOR * Dimitris Tsalapatis * GREECE

22

ULTRA PULPE * Bertrand Mandico * FRANCE

37

TYPE 8 * Lena Lanskin * RUSSIA

25

LE JARDIN DE MINUIT * Benoît Chieux * FRANCE

10

NEKYDALLO * Eleni Molfeta * GREECE

9

ICARE * Nicolas Boucart * BELGIUM

25

SYMBIOSIS CARNAL * Roccio Alvarez * SPAIN

10

PHALAENOPSIS ALBA * Yeorgia Sotirhou * GREECE

17

NOCTURNE * Helene Rastegar * FRANCE

15

SATURDAY 20/10

PROGRAM Α’ * 20:30

MANIERA GRECA* Kirineos Papadimatos * GREECE

13

RITA * George Danopoulos * GREECE

20

SALAM * Claire Fowler * USA

14

FINAL SHELTER * Mounir Ben Bachir * BELGIUM

17

URS * Gaspard Audouin * BELGIUM

20

POURQUOI J'AI ÉCRIT LA BIBLE * Alexandre Steiger * FRANCE

30

THE LIVES OF LENNY WILSON * Aurélien Vernhes Lermusiaux * FRANCE

25

ORDALIE * Sacha Barbin * FRANCE

15

AFTERWORD * Boris Seewald * GERMANY

10

THE DOOR * Florian Sailer * GERMANY

5

SUNDAY 21/10

PROGRAM Α’ * 17:00

KAPITALISTIS * Pablo Munoz Gomez * FRANCE*BELGIIUIM

15

EDEN * Julie Caty * FRANCE

5

PET * Marta Bakri * GREECE

6

SILENT CAMPINE * Steffen Geypens * BELGIUM

15

EMBERS * Stephanos Minoglou * GREECE

11

BONOBO * Joel Aeschbacher * SWITZERLAND

16

RISE OF A STAR * James Bort * FRANCE

19

GO FOR BROKE * Sklavounakis Marinos * GREECE

30

COMMENTS * Jannis Alexander Kiefer * GERMANY

5

THE INVISIBLE HAND OF ADAM SMITH * Slobodan Maksimović* SLOVENIA

15

OB.LIV.E.ION. * Vasilis Arvanitakis * GREECE

6

TWEET – TWEET * Zhanna Bekmambetova * RUSSIA

11

GABRIEL * Oren Gerner * FRANCE

13

ETREINTES * Justine Vuylsteker * FRANCE*CANADA

5

PROGRAM Β’ * 20:30

ALL THESE CREATURES * Charles Williams * AUSTRALIA

13

TRANSITION* Vassiliki Tavla* GREECE

14

VIHTA* François Bierry * BELGIUM

21

CONSTELLATIONS* Anna Maguire * U.K. * CANADA

18

EXODUS * Alkiviadis Papadopoulos * GREECE

10

THE TWO HALVES * Gwenn Joyaux * ARGENTINA

4

ΑΥΡΙΟ ΕΝΤΕΚΑ * Axel Καπόγιαννης * GREECE

3

EXCUSE ME, I'M LOOKING FOR THE PING PONG ROOM * Bernard Wenger * AUSTRIA

23

POMPON GIRL * Adriana Soreil * FRANCE

26

FROM A GREAT HEIGHT * Vlada Senkova * BELARUS

16

ALICE ALWAYS LEAVES * Irene Ganteri * GREECE

19

12.10.18  Πηγή: Δελτίο Τύπου

Non Stop Rock Music
00:00 - 08:00

  • 08:00 - 12:00
    Νικος Δαλαμπυρας
    Αθλιοι γιοι
  • 12:00 - 13:00
    Αλεξανδρος Χαριζανης
    The Bondage Family
  • 13:00 - 17:00
    Λινα Αντωνιαδου
    Drive Time
ad banner
ad banner ad banner